top of page

Švédsko na prodloužený víkend - 2007

Pro tuto cestu do Švédska jsem se rozhodl narychlo, otec nechtěl jet autem sám a tak jsem mu řekl, že pojedu s ním, alespoň se vystřídáme u volantu.

Tak, počítal jsem s tím, že to bude nakrátko, ale myslel jsem si, to zas bude jen příšerná otročina s volantem v ruce,na otočku,samej spěch. Opak byl pravdou. Nakonec jsme stihli spoustu věcí.

Naše cesta začala 17.11.2007 v Praze v 16:00.

Naložili jsme přístroj, se kterým se jede do Švédska na opravu a vyrazili jsme směrem na sever. Bohužel již před Ústím n/L. nastala kalamitní situace a řetězová havarie a museli jsme se odklonit od plánované trasy na Cínovec, na hraniční přechod Petrovice. Naši celníci byli v pohodě, ale na německé straně došlo k lustrování našeho nákladu. To byl průs... . Na jejich první otázku: ,,ŠPRECHENZÍ DOJČ?,, , jsem se zmohl pouze na odpověď: ,,TAK TROCHEN.,, A bylo vymalováno. Ještě že máme napsaný průvodní list v němčině, jinak tam stojíme ještě dnes a rukama nohama vysvětlujeme, že to není jaderný reaktor, ale pouze neškodný,...vlastně, já ani nevím co to bylo, ale to není podstatné. Zkrátka nás pustili a o to šlo. Po přejezdu hraniční čáry jedeme po menších silnicích na Pirnu, kde začíná dálnice. Od té doby, byla cesta po celém území Německa, která vedla přes rolex replica města Pirna, Dresden, Radeburg, Berlin, Bernau, Neubrandeburg, Stralsund poklidná i přes to, že po celou dobu vydatně pršelo.

111.jpg

V přístavu Sassnitz jsme asi hodinu čekali na trajekt, který jel 18.11.2007 ve 3:00. Zakoupil jsem lodní lístek a s autem se nalodil. Cesta na trajektu trvala 4 hodiny. Moře bylo klidné a na trajektu byl rolex replica krom dvou čechů, vlaku a dvou kamionů, jeden osobní automobil. Celkem tlačenka. :o) Ke břehům Švédska, do přístavu Trelleborg trajekt přirazil již za ranního světla v 7:00. Další cesta autem na území Švédska vedla na Malmö, Helsingborg ,až do Halmstadu. Tam jsme předali přístroj v 9:00 a hurá za volnou zábavou. Po ubytování jsem vyrazil k nedalekým jezerům. Po dlouhé procházce nepropustnou přírodou, kde míjím zatopený kus lesa, který působí jako měsíční krajina, jsem se dostal k nevelkému jezeru. Tam jsem se rozhodl, že posvačím. Tuto přestávku využil pes k romantickému rozjímání, při pohledu na klidnou hladinu průzračné vody. Můj další cíl cesty byla farma Ulvereds, kde chovají daňky a jeleny na maso. Tam mě zapojil majitel do krmení. I když jsou zvířata zvyklá na lidi, tak se nenechají pohladit přijdou tak na 1 m a tento odstup si dodržují po celou dobu. Další den 19.11.05 jsem se vydal k dalšímu jezeru podle mapy Balastön. U tohoto jezera byl a ještě je postaven srub, který je připraven pro pocestné. Je to zdarma, jen člověk musí po sobě uklidit a nanosit dřevo. Samozřejmě je zde krásná nedotčená příroda s průzračnou, ale studenou vodou v jezeře i v potoce, který přitékal hned vedle srubu. Celý den bylo pěkně frišno, okolo -2ºC.

20.11.07

Po krásné noci, kdy jsem zpracoval zásobu Jana Bechera, kterou jsem dovezl z domova, jsem se rozhodl, že si projdu město Halmstad s historickým centrem a podívám se nedaleké pláže. Ihned na začátku města mě zaujalo muzeum na řece.Je to dobová plachetnice plně schopná plavby. Na každých cca 800 m² je umístěn záchranný kruh, pro případnou záchranu tonoucího. Centrum města je obehnáno obraným valem, který je zde již stovky let a zůstává udržován. Historická část města není moc velká a tak se v odpoledních hodinách přesouvám k moři na pláž. Je to pro mě premiéra, být v -3ºC na pláži u moře, zatím jsem byl pouze na sluncem a vedrem zalité pláži a snažil se opálit své rozlehlé tělo:) Prostě a jednoduše, je to krásné, když vidíte jak na písečnou pláž pokrytou jinovatkou dopadá zapadající slunce.

Kouzlo tohoto skoro kýčového pohledu, kazí pouze přílivem na břeh vynesené řasy, kterých je tu opravdu mnoho.

Ale i tak se dá najít plno motivů na focení, například miliony lastur a nedaleký ptačí ostrov. Ptačí ostrov dostal jméno podle a to by asi nikdo nečekal, ptáků většinou jde o mořského racka, kteří tu mají rezervaci a hnízdiště a na ostrov chodí pouze strážce místního majáku. A opět narážím na účelně rozmístěné záchranné kruhy. Pláž jsem prošel celkem rychle a ta zbylo trochu času na místní skanzen, který se nachází na kopci nad Halmstadem. Zde jsou pohromadě postaveny budovy z různých dob a různého využití , od větrného mlýna přes usedlost až po vodní pilu.Pokud se sem někdo někdy dostane, tak ať si to určitě nenechá ujít. Večer jsem se vydal na cestu zpět na trajekt a 20.11.05 jsem byl ve 23:00 doma.

Všechny fotografie zde

Vybíráme
Další články
Archiv
Hledat klíčová slova
bottom of page